Przeprowadzka – poradnik
Przeprowadzka kojarzy Ci się ze stresem, zmęczeniem i bałaganem? Niepotrzebnie. Przeprowadzka nie musi być stresująca jeśli zabierzemy się do niej z głową. Oto kilka rad jak zorganizować przeprowadzkę w sposób możliwe najmniej uciążliwy.
Przeprowadzkę można zorganizować samodzielnie lub za pomocą firmy przeprowadzkowej.
Od czego zacząć?
Należy oszacować ile rzeczy mamy do zabrania ze sobą. Ile i jakie są to meble, jak dużo płyt czy książek (w przeliczeniu na kartony). Można szacować, że na mieszkanie dwupokojowe potrzebne jest ok. 20 kartonów o wymiarach 55cmx35cmx35cm. Informacje te będą ważne nie tylko przy pakowaniu (potrzebna ilość kartonów), ale również przy wycenie przeprowadzki. Przy okazji warto zrobić porządki ze swoimi rzeczami i zdecydować, które z nich warto wyrzucić, a które zabrać. Jeśli korzystamy z firmy przeprowadzkowej wszystkie te informacje będą ważne po to, aby móc dobrać właściwy samochód oraz liczbę osób do pomocy. Może się zdarzyć, że niedokładnie podany lub zmieniany w ostatniej chwili spis rzeczy spowoduje duże nieprzyjemności, dodatkowe koszty, a przede wszystkim niepotrzebny stres – bo samochód okaże się za mały, bo przyjedzie zbyt mało ludzi do pomocy przy znoszeniu ciężkich mebli, itd.
Pakowanie
Skompletuj zestaw kartonów oraz worków foliowych bądź skorzystaj z tych dostarczonych przez firmę przeprowadzkową. Obecnie dużo firm ma to w swojej ofercie.
Wszystko co się da, warto zapakować w kartony, bo znacznie ułatwia to nie tylko poukładanie i uporządkowanie rzeczy, ale także sam transport. Książki i płyty należy pakować z umiarem. Zbyt ciężki karton może się rozerwać. Sprzęt elektroniczny oraz szkło, np. naczynia należy dodatkowo zabezpieczyć folią bąbelkową. Karton z takimi przedmiotami trzeba też dodatkowo oznaczyć, np. „Uwaga szkło!” lub „Delikatne!”. Osobno zapakuj szkło, porcelanę itp. Najlepiej owinąć te rzeczy folią bąbelkową bądź papierem pakowym/gazetami.
Sprzęt AGD np. lodówka lub zamrażarka musi być rozmrożony. Ze wszystkich sprzętów tego typu koniecznie trzeba wyjąć elementy ruchome: półki, kratki, szuflady. Sprzęt można dodatkowo zabezpieczyć folią.
Rośliny najlepiej przewozić w specjalnie oznaczonych kartonach z otworami tak, aby kwiaty miały czym oddychać. Dzięki oznaczeniu firma od przeprowadzek zachowa dodatkowe środki ostrożności.
Duże meble także trzeba dokładnie zabezpieczyć: zamknąć szuflady (te, które nie są zamykane na klucz, można zakleić taśmą), kluczyki przykleić taśmą do właściwych mebli, usunąć wszystkie elementy ruchome, np. szklane półki w kredensie.
Jeśli planujesz transport antyków najlepiej wybrać firmę, która ma w tym doświadczenie. Specjalista w tej dziedzinie sporządzi spis drogocennych rzeczy i będzie odpowiedzialny za ich bezpieczeństwo.
Jeśli posiadasz niestandardowe meble, np. ogromne lustro, czy fortepian uprzedź o tym firmę transportową. Lustro możesz okleić taśmą w kształt litery „X”.
Jak wybrać firmę przeprowadzkową?
Szukać odpowiedniej firmy można klasycznie – obdzwaniając firmy, wysyłając maile, itd. Można też zaoszczędzić sobie czasu i stresu, wystawiając ogłoszenie na Clicktrans.pl. Jeśli wolimy sami wszystko zorganizować i sprawdzić, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy firma ma licencję na prowadzenie swojej działalności i właściwe ubezpieczenia.
Ubezpieczenie
Przewoźnik ma obowiązek wykupienia specjalnego OC w transporcie. Ochrona obejmuje zwykle odpowiedzialność za utratę lub uszkodzenie powierzonych towarów spowodowanych przez przewoźnika. Jeśli szukamy firmy do przeprowadzki międzynarodowej musi mieć ona także dodatkowe ubezpieczenie OC przewoźnika w ruchu międzynarodowym. Dodatkowym atutem firmy będą ubezpieczenia typu Ubezpieczenie OC prowadzonej działalności przeprowadzkowej oraz ubezpieczenie ALL RISK, które daje zabezpieczenie nawet w wypadku kradzieży.
Pomoc przy przenoszeniu rzeczy
Szukając odpowiedniej firmy dobrze jest mieć w pamięci, że firma transportowa to nie to samo, co firma przeprowadzkowa. Koniecznie trzeba też zaznaczyć, czy chodzi o sam przewóz rzeczy (samochód z kierowcą), czy także pomoc w załadunku. Najważniejsza jest sprawna komunikacja. Po stronie klienta oznacza to: dokładne opisanie listy rzeczy do przewiezienia i swoich oczekiwań od firmy przeprowadzkowej, np. pakowanie rzeczy, wniesienie rzeczy, itd. Do wyceny przeprowadzki będą ważne adresy i terminy załadunku oraz rozładunku, ile osób będzie potrzebne do pomocy itp. Bardzo ważna jest informacja czy w budynku znajduje się winda.
Oprócz transportu warto zlecić firmie przeprowadzkowej: demontaż/montaż mebli oraz załadunek i rozładunek mienia.
Ceny
Niektóre firmy stosują stawką godzinową, np. ok. 85 zł/h. Przy stawce kilometrowej najczęściej jest to około 1,5 zł/km. Ważne: często płaci się również za trasę powrotną samochodu.
Najlepiej znaleźć firmę z odpowiednimi licencjami a nie byle Pana Andrzeja z samochodem, bo potem się możemy zdziwić.
Popieramy naszego przedmówcę. Licencjonowana firma to podstawa. Posiadanie odpowiednich licencji nie oznacza jednak zaraz, że na przeprowadzkę wydacie majątek – nic bardziej mylnego. W XXI wieku firmy podchodzą elastycznie do swoich Klientów oferując im dokładnie te usługi, których naprawdę potrzebują, co wiąże się z brakiem konieczności zapłaty za rzeczy niepotrzebne. 😉
Cudowny blog. Szkoda że mało spotyka się takich stron w internecie.
Zapisuję stronę do ulubionych, oby tak dalej!
🙂
Super, bardzo przydatne, uprzejmie dziękuję.
Przeprowadzam się dość często i za każdym razem okazuje się, że:
a) mam zbyt dużo rzeczy
b) meble są bardzo ciężkie
c) brak chętnych ludzi do wysiłku fizycznego.
Chyba najwyższa pora, by korzystać z profesjonalnej pomocy 😉
Ellie, dzięki za Twoją opinię. Cieszę się, że poradnik był przydatny:)
Kilka dni temu umieściliśmy nowszy i jeszcze lepszy poradnik stworzony wspólnie z Metrohouse. Może Ci się przydać: http://www.info.clicktrans.pl/poradnik-przeprowadzki/ Jakbyś miała jakieś pytania to pisz śmiało:)
Jesli decydujemy sie na uslugo transportowe przeprowadzkowe nalezy dokladniebsprawdzic firme ich ofert a takze wszystkie informacje zwiazane z preprowadka mniejsza czy wieksza a takze tym czym dysponujom.Dodatkowo gdy klijent jest wymagajacy nalezy pokazac odpowiednie certyfikaty ubespieczenia itmp.
Wow – otwierając artykuł zastanawiałam się co też mogłaś tu tak długiego napisać, a tu proszę. Przeprowadzka przede mną na wiosnę, otworzyłaś oczy ile to zachodu! 🙂
@Marlena: Dokładnie, lepiej zacząć wcześniej przygotowania.
Muszę przyznać, że bardzo dokładnie opisałaś cały proces przeprowadzki. Warto również zwrócić uwagę na opinie klientów danego taxi bagażowego, z którego usług chcemy skorzystać. Interesujące są także dodatkowe usługi np. pomoc przy rozładunku i podłączeniu sprzętu w nowym mieszkaniu/biurze. To wszystko ma znaczenie bo później ogarnęcie wszystkich spraw technicznych zajmie nam mnóstwo czasu a nie każdy może sobie na to pozwolić 😉
Hej
Mam prloblem chce wyprowadzic sie z Watszawy do Wielkiej Brytani tylko nie wiem zorganizowac podroz. Mam bardzo malo rzeczy bo wyprowadzam sie tylko z synem. Najwieksza moja rzecza jest rowerek syna, wiec rzeczy jest malutko. Jak mam zorganizowac transport oraz jak mam ”zapakowac Syna i siebie ” zeby było jak najtaniej. Prosze o pomoc
@Agnieszka:Zachęcam do wystawienia ogłoszenia tutaj: https://clicktrans.pl/wystaw-przesylke-k1,pid,19.html a otrzymasz oferty od firm transportowych. To najszybszy sposób, aby wycenić taki transport, bo skontaktują się z Tobą z ofertami sami przewoźnicy. Myślę, że nie będzie problemu zabrać się razem z kierowcą, ale na pewno trzeba informację taką umieścić w treści ogłoszenia.
Większość firm zapewnia kompleksowe usługi poczynając od pakowania, kończąc na rozpakowaniu więc można sobie doskonale poradzić bez takiego poradnika 🙂
@Ex-Trans: Poradnik jest bardzo cenny chociażby by wiedzieć czego oczekiwać i jak wybrać właściwą firmę.
Ale żeby zmniejszyć koszty, warto samemu zabrać się za te rzeczy – stąd poradnik 🙂
Ja popieram małe firmy które starannie wykonują przeprowadzki i transport. Dbają o klienta
Ostatnio korzystałem jedynie z transportu, a pakowaniem zająłem się sam. Zawsze jest to jakaś możliwość na poradzenie sobie.
Warto korzystać z pomocy specjalistów, przeprowadzki to trudna praca, która może nas przerosnąć jeżeli nigdy wczesniej tego nie robiliśmy. Sama ilość kartonów do przeniesienia może nas fizycznie wykończyć, nie mówiąc już o meblach które częśto trzeba pionować , bo nie miesszczą sie na korytarz, wąskich klatkach czy skosach – Możę się okazać że zrobimy sobie więcej strat niż kosztowała by nas przeprowadzk a z profesjonalna firmą.
Pozdrawiam,
Mateusz
Dla mnie pakowanie to przyjemność i wiem, że umiem to zrobić dobrze
Cenne rady, sama jakieś pół roku się przeprowadzałam i wiem, że to nie jest taka bułka z masłem, warto z pewnością dobrze się przygotować na podstawie porad internetowych. Na pewno wszystkim mogę poradzić by podpisywać wszystkie kartony nie tylko te ze szkłem. Łatwiej potem od razu je posegregować po przewiezieniu, a do tego łatwiej znaleźć to czego szukamy, a wypakowywanie zaczynamy od rzeczy najważniejszych, pierwszej potrzeby, a nie od otwierania każdego kartonu.
Dobry artykuł, warto poświęcić chwilkę na przeczytanie i oszczędzić sobie dodatkowych nerwów. No i warto przede wszystkim pamiętać o tym, że wybór solidnej firmy przeprowadzkowej to podstawa.
Wartosciowy wpis. Szczególnie porada od czego zacząć
Przy przeprowadzce należy pamiętać o odpowiednim rozplanowaniu, ale do ciężkich mebli warto zamawiać specjalne windy, które pomogą nam je wciągnąć na któreś piętro i na odwrót.
Bardzo ciekawy artykuł! Jedną z ważniejszych rzeczy jest dokładne zaplanowanie całego procesu przeprowadzki. Przewóz rzeczy do nowego mieszkania to i tak bardzo stresująca sytuacja, dlatego trzeba zrobić wszystko, by wyeliminować jak najwięcej nieprzewidzianych sytuacji.
Pozdrawiam!